...

- BLOG -

Kuchyne v paneláku

Tento blog je o modernom interiérovom dizajne a mojej profesii interiérového dizajnéra. Veľmi rád sa tu s vami podelím o moje skúsenosti pri zariaďovaní obytných priestorov rodinných domov a bytov.

Kuchyňa v paneláku
Obsah stránky

Rekonštrukcia kuchyne v paneláku

Kuchyne v paneláku sú pre dizajnéra redizajnom zrekonštruovaných alebo pôvodných kuchýň. Panelákové byty sú v našich končinách nejeden piatok a už majú nejakú historiu. Ak sa rekonštrukcia robí bez odbornej pomoci interiérového dizajnéra môže to dopadnúť všelijako. Ide hlavne o to aby sa investované peniaze do rekonštrukcie zhodnotili. Pekne zrekonštruovaný byt potom viete lepšie predať ďalšiemu majiteľovi, ktorý sa poteší z dobre vyriešeného bývania. Najlepším východiskom pre dizajnéra je byt s pôvodným umakartovým jadrom. Je to tá najlepšia možnosť ako z bytu vyťažiť, čo najviac. Vo veľa dispozíciach Vám po odstránení bytového jadra ostáva otvorený priestor vstupu, kúpeľne, wc a kuchyne. Takýto otvorený obdĺžnik potom limituje len pozícia stúpačiek ( rozvody vody, odpadov a vetrania ), ktoré nám určia hranice jednotlivých miestnosti a možnosti napojenia. 

Rekonštrukciu bytového jadra stačí nahlásiť u správcu bytového domu. Ak máte odvážnejšie počiny búrania priečok alebo vyrezávania otvorov do panelu, toto už treba riešiť so statikom a u správcu bytu. Celý tento proces trvá omnoho dlhšie na vybavenie povolenia a treba s tým počítať. Firmy, ktoré sa venujú vyrezávaniu otvorov do panelu totiž potrebujú podklady a povolenia bez, ktorých Vám na prácach nezačnú.

Čo definuje tvar kuchyne v paneláku

Kuchyne v paneláku majú určité limity, ktoré treba rešpektovať. Prvou zásadnou vecou je pripojenie na stúpačky vody, odpadov a vetrania. Tie bývajú umiestnené väčšinou za wc, ktoré susedí s kuchyňou. Druhá dôležitá vec je samotný priestor kuchyne a umiestnenie otvorov ako sú: dvere, okno poprípade balkónové dvere, špajza. Tieto dôležité prvky nám vedia zamiešať s dispozíciou kuchyne a určujú jej tvar.

Ako to všetko zmestiť do panelákovej kuchyne

Paneláková kuchyňa si vyžaduje dobré dispozičné rozloženie a kompromisy. Dnešné moderné kuchyne potrebujú veľa priestoru pre spotrebiče a vybavenie: chladnička, rúra, mikrovlnka, indukcia alebo plyn, digestor, vedenie potrubia pre digestor, umývačka riadu, drez s okapom a kôš. Toto štandardné vybavenie Vám v malom priestore panelákovej kuchyne obsadí veľa skriniek. Najlepšou voľbou ako vyťažiť, čo najviac úložného miesta je nábytok na mieru. Treba počítať s tým, že voda a odpad k drezu a umývačke sa nezasekáva, ale vedie sa popri panelu a podľa toho treba situovať umývačku riadu, za ktorou nesmie byť nič umiestnené. Elektroinštalácia sa vedie vždy do voľnej skrinky v blízkosti spotrebiča, tak aby ste ho vedeli v prípade potreby odpojiť. 

Pracovná plocha v panelákovej kuchyni je vzácna vec. Preto treba šikovne umiestniť drez s okapom a varnú dosku aby Vám nezmyselne nedelili plochu na malé časti. Ak sa dá jedáleň umiestniť do vedľajšej miestnosti napr. obývačky a v kuchyni vám stačí len raňajkový pult viete si tak zväčšiť pracovnú plochu.

Pozrite si niekoľko našich riešení kuchyne v paneláku

Ako interiérový dizajnér často riešim aj byty v paneláku, ktoré prechádzajú rôznymi rekonštrukciami. Niekedy ide o malý projekt v podobe kuchyne alebo izby, inokedy sa komplet celý byt. Ak aj vy plánujete rekonštrukciu pozrite si naše riešenia kuchyne v paneláku, možno Vás niečo inšpiruje.

01. Paneláková kuchyňa do U bez jedálne

Kuchyne v paneláku vždy zápasia s priestorom. Panelákové dispozície ponúkajú nejaké možnosti, ktoré treba maximálne využiť. V tomto prípade sme si mohli dovoliť presunúť jedálensky stôl do vedľajšej priestrannej obývačky. Malý kuchynský priestor sme maximálne využili a navrhli sme kuchynskú linku do U. Nábytkovú zostavu sme ukončili raňajkovým pultom s nižším barovým sedením. Dizajn kuchyne sme farebne prispôsobili zvyšku existujúceho interiéru. Naše biele kuchyne na mieru si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Paneláková kuchyňa do U

02. Rohová kuchyňa v paneláku s jedálenským stolom

Rohové kuchyne do paneláku navrhujeme najčastejšie. Niekedy totiž nie je možnosť dispozičných zmien a vtedy musíme pracovať len s tým, čo priestor ponúka. V tomto projekte sme navrhli modernú, nadčasovú rohovú kuchynskú linku s čistými líniami. Na nábytok sme použili biely lesklý akryl a tmavú kompaktnú pracovnú dosku s hrúbkou iba 12 milimetrov. Použité materiály s bezmadlovým dizajnom dodali tejto kuchyni moderný vzhľad. Biela kuchyňa či nábytok už nemá čím prekvapiť, ale stále je to veľmi obľúbená a nadčasová kombinácia. Biela sa veľmi dobré ladí so širokou škálou farieb a materiálov čím má veľkú výhodu oproti iným farbám. Pozrite si náš projekt rohovej kuchyne do paneláku v Čadci.

Kuchyňa v paneláku v tvare L

03. Kuchyňa v paneláku zväčšená o špajzový priestor

Kúpili ste v paneláku byt v pôvodnom stave a idete si ho prerobiť? Zavolajte si na pomoc interiérového dizajnéra. Investície do prerábky bytu či kuchyne v paneláku nie sú malé. Správne investované peniaze Vám zhodnotia vašu nehnuteľnosť. Aj tento prípad kuchyne v paneláku sme výrazne zhodnotili tým, že sme pripojili špajzový priestor ku kuchyni. Získali sme tak viac priestoru pre modernú kuchynskú linku a priestor pre kruhový jedálensky stôl. Zásah do priečky si vyžadoval posudok od statika, ale výsledný efekt stojí za to. Celý návrh kuchyne v byte zväčšenej o špajzu s pôvodnou i novou dispozíciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Kuchyňa v paneláku

Z histórie paneláku

Paneláky sú bytové stavby, ktoré začali vznikať v našich končinách na prelome 50-60 rokov 20. storočia. My si ich spájame hlavne s komunizmom, v ktorom sa tieto stavby masívne stavali. Paneláky sú u nás vnímané ako socialistické stavby, ktoré nahradili dovtedy budované tehlové domy a tak revolučne urýchlili výstavbu bytov.

Chcem projekt kuchyne ako mám postupovať?

Aj Vás čaká zariaďovanie kuchyne alebo interiéru a ešte nemáte skúsenosť so spoluprácou s interiérovým dizajnérom? Tu si môžete prečítať jednotlivé kroky k interiéru na mieru. Od cenovej ponuky a prípravy podkladov cez návrh nábytku alebo interiéru po technickú dokumentáciu či poradenstvo bytového architekta.  Pri prvotnej komunikácii s interiérovým dizajnérom je dobre aby ste si pripravili svoj moodboard ( inšpiračné obrázky interiéru ). My sme pre Vás pripravili na našom pintereste nástenku s modernými kuchyňami. Vyberte si interiér, ktorý Vás oslovuje aby sme sa na stretnutí vedeli baviť aj o farbách a materiáloch. Podľa zvoleného moodboardu sa pripraví prvý návrh interiéru, ktorý budeme ďalej konzultovať. Pri rekonštrukciách je našim moodboardom fotografia existujúcej časti interiéru, ku ktorému musíme prerábku prispôsobiť. Naša bielo čierna kuchyňa bola ten istý prípad. Zaujíma Vás interiérový dizajn a chcete si prečítať aj ďalšie zaujímavé články kliknite na tento odkaz.

Print Friendly, PDF & Email

Súvisiace články

Kuchyne na mieru - Ficek Design

Kuchyne na mieru

Kuchyňa na mieru je najčastejšou témou návrhu interiéru. Stretávame sa s ňou každý deň, a preto som sa rozhodol vám prezentovať najrôznejšie typy a tvary kuchýň, s ktorými sme sa stretli. Kuchynská linka je nábytok, ktorý si vyžaduje plánovanie už v stavebnej časti. Príprava elektrických rozvodov, vody a odpadov, odsávanie

Čítať viac...
Hnedá kuchynská linka

Hnedá kuchynská linka s ostrovom

Táto kuchyňa do tvaru L s ostrovom vyniká vertikálnymi líniami, vďaka vysokým stropom. Toto nám umožnilo dosiahnuť moderný dizajn kuchynskej linky s výrazným charakterom. Klient preferoval v interiéri domu zemité farby, preto sme zvolili hnedú kuchynskú linku s dreveným ostrovom, ktorý sa stal výrazným prvkom celej kuchyne. Teplé odtiene hnedej

Čítať viac...
Moderná kuchyňa v byte

Kuchyňa v byte zväčšená o špajzu

Kuchyňa v byte nezvykne rozdávať priestorom, a ak sa nájde možnosť ako to zmeniť treba to využiť. Malé kuchyne v byte sú bežnou vecou a vždy riešime ako tomu pomôcť. Záleží o aký byt ide a aké má možnosti. Niekedy je to jednoduchšie a inokedy treba trochu viac úsilia dosiahnuť

Čítať viac...

Galéria návrhov

Interiérový dizajnér Roman Ficek

Tento blog je o interiérovom dizajne a mojich skúsenostiach pri jeho zariaďovaní. Venujem sa hlavne obytným priestorom rodinných domov, bytov, chát alebo dreveníc. V blogu píšem o konkrétnych projektoch, ktoré som vytvoril svojim klientom. Ako som postupoval, aké materiály a produkty som použil a mnoho iných zaujímavých informácii na tému interiérový dizajn. Ak vás zaujíma svet interiérového dizajnu a chcete sa dozvedieť viac tak ma sledujte na sociálnych sieťach, kde zavesím každý nový článok.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.