Biela lesklá kuchyňa do U v bratislavskom paneláku
Túto bielu lesklú kuchyňu s drevom sme navrhli pre klienta z Bratislavy. Klient nás oslovil o pomoc pri rekonštrukcii kuchyne v paneláku, ktorá bola v pôvodnom stave po predošlých majiteľoch. Byt si postupne sami upravovali a kuchyňa im ostala ako posledná miestnosť v byte, ktorá potrebovala redizajn. Farebne a materiálovo sme sa museli prispôsobiť už k rekonštruovaným častiam bytu aby kuchyňa zapadla ako celok. Takéto ladenia sú niekedy komplikované hlavne ak ide o postupné prerábky robené bez návrhu. Jednotlivé časti bytu klienti realizovali v rôznych časových úsekoch bez predlohy a vtedy sa robí najviac chýb. V tomto prípade sme sa museli rozhodnúť.
Za A: Prispôsobíme dizajn kuchyne, čo najpresnejšie zvyšku interiéru alebo za B: skúsime to zladiť pomocou nových materiálov. Po diskusii s klientom sme zvolili možnosť B. Sektorový nábytok v ostatných izbách bude klient postupne meniť za nábytok na mieru. Tým pádom bola voľba jasná a mohli sme sa pustiť do návrhu kuchyne.
3D vizualizácia kuchyne je skvelá pomôcka
Najdôležitejšie na návrhu kuchynskej linky alebo interiéru je zvoliť správnu dispozíciu. S klientom si vždy prejdem jeho požiadavky a zistím, čo všetko potrebuje do kuchynskej linky dostať. Akú farebnosť a materiály preferuje, aký štýl nábytku sa mu páči, či budú všetky spotrebiče zabudované atď. Po odsúhlasení finálnej dispozície sa začnú robiť prvé 3D návrhy kuchynskej linky, ktoré sa konzultujú a upravujú do želaného stavu. 3D model kuchyne je veľmi dobrou pomôckou pri konzultácii nábytku na mieru. Biela lesklá kuchyňa je stálica, ktorá už nemá čím prekvapiť. Ale vždy nový tvar kuchyne a použitie sekundárnych materiálov spravia aj z tejto klasiky peknú nábytkovú zostavu.
Kuchyňa do U je v paneláku rarita
Najskôr som s klientom hľadal tvar kuchyne, tak aby sme tam dostali všetko potrebné. Povedali sme si základné informácie a vzniklo niekoľko 2D dispozičných riešení. Tým že sa jedáleň nachádza v susednej obývačke mi poskytlo priestor pre novú a väčšiu kuchynskú linku. Pracovnú dosku som mohol potiahnuť popod okno a ukončiť ju praktickým raňajkovým pultom. Linka do U sa v klasickom panelákovom byte len tak často nevidí. Väčšinou sú v panelákoch nejaké limity ako je okno, dvere, východ na balkón alebo jedálenská časť a iné. Preto najčastejším tvar kuchynskej linky v paneláku je rohová kuchyňa.
Biela lesklá kuchyňa s drevom a svetlým betónom
Počas návrhu tejto kuchynskej linky vzniklo niekoľko príbuzných farebných variant. Nakoniec sme vybrali troj-kombináciu materiálov: biela lesklá, drevo a svetlý betón. Tieto materiály sme rozložili na plochy tak aby kuchyňa pôsobila elegantne a splnila praktické požiadavky. Biela lesklá kuchyňa je na trhu nejeden piatok, ale stále sa jej nič nevyrovná z pohľadu praktickosti. Ak by som porovnal biely lesk a mat po praktickej stránke, tak biela matná je na údržbu určite horšia ako biela lesklá.
Drevodekor sme použili na pracovnú dosku a vrchné skrinky. Pracovná doska v drevodekore je taktiež z pohľadu praktickosti najlepšou voľbou. Na kresbe dreva nie je vidieť každú omrvinku a nečistotu ako je to pri jednofarebných plochách. Svetlý betón sme aplikovali na zástenu. Jemná štruktúra betónu skryje nečistoty, ktoré odprsknú na zástenu počas varenia. Sklo na kuchynskej zástene je síce elegantnejšie, ale je na ňom vidieť každú špinu. V našom prípade sme tento svetlý betón použili aj ako obklad steny okolo okna a poličku.
Čistá línia bielej lesklej kuchynskej linky
Všetky spotrebiče sú zabudované, čo dáva kuchyni čistú peknú líniu. Kuchyňa okrem štandardných kuchynských spotrebičov obsahuje aj práčku so sušičkou, ktorú som šikovne zakomponoval tak aby ju nebolo vidieť. Práčku v byte viete umiestniť buď štandardne v kúpeľni alebo v kuchyni. Vždy tam, kde máte prívod vody a odpady. Namiesto madiel a úchytov som použil otváranie cez škáru, ktorá pôsobí decentné a nenarúša celkový vzhľad kuchyne. LED pás vo vrchnej skrinke je tiež v škáre, ktorá zároveň slúži na otváranie dvierok. Ostatné menej používané dvierka sa otvárajú ľahkým zatlačením na čelo dvierok pomocou bezúchytkového TIP ON systému. Biela lesklá kuchyňa svojim vzhľadom tak isto prispieva k čistému a elegantnému vzhľadu.
Pôvodný stav kuchynskej linky pred rekonštrukciou
Predošlá farebnosť a tvar kuchynskej linky nepotrebuje žiadny komentár. Chcem Vám skôr ukázať ako sa dá prerobiť niečo takéto na peknú nábytkovú zostavu pod dohľadom interiérového dizajnéra. Nová biela lesklá kuchyňa v kombinácii s drevom pôsobí oproti pôvodnej čerešňovej farbe elegantným a čistým dojmom. Dispozícia kuchyne do U nám oproti pôvodnej rohovej kuchyne ponúka viac pracovnej plochy a úložného miesta. Posúďte sami či táto premena kuchynskej linky stojí za to.
Chcem projekt kuchyne ako mám postupovať?
Aj Vás čaká zariaďovanie kuchyne alebo interiéru a ešte nemáte skúsenosť so spoluprácou s interiérovým dizajnérom? Tu si môžete prečítať jednotlivé kroky k interiéru na mieru. Od cenovej ponuky a prípravy podkladov cez návrh nábytku alebo interiéru po technickú dokumentáciu či poradenstvo bytového architekta. Pri prvotnej komunikácii s interiérovým dizajnérom je dobre aby ste si pripravili svoj moodboard ( inšpiračné obrázky interiéru ). My sme pre Vás pripravili na našom pintereste nástenku s modernými kuchyňami. Vyberte si interiér, ktorý Vás oslovuje aby sme sa na stretnutí vedeli baviť aj o farbách a materiáloch. Podľa zvoleného moodboardu sa pripraví prvý návrh interiéru, ktorý budeme ďalej konzultovať. Pri rekonštrukciách je našim moodboardom fotografia existujúcej časti interiéru, ku ktorému musíme prerábku prispôsobiť. Zaujíma Vás interiérový dizajn a chcete si prečítať aj ďalšie zaujímavé články kliknite na tento odkaz.